Na obsah stránky Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Hlavní stránka ceskeserialy.juk.cz Mapa stránek na tomto webu

Dispečer a děvčátko z kolonie: Rodinné hrátky bodrého kapelníka - TV Plus 2005/44

Článek pochází z Týdeníku televize http://www.televize.cz/scripts/detail.php?id=20385

Dispečer a děvčátko z kolonie: Rodinné hrátky bodrého kapelníka

Česká televize čas od času sáhne hlouběji do archivu a "opráší" nějakou tu pamětnickou lahůdku. A i když mnohým z vás seriál o dispečerovi nic neříká a stejně tak neznáte Josefa Kobra, kdysi jednoho z nejpopulárnějších ostravských herců, vězte, že na začátku sedmdesátých let patřily rodinné, pracovní i muzikantské lapálie zemitého chlapíka z hornické Ostravy k nejsledovanějším pořadům.

Je jasné, že tohle téma, jako mnohá jiná, bylo spjato sdobou, a hornická profese patřila k těm preferovaným. Odhlédnuto od poplatnosti době však obyčejné lidské osudy zůstávají.

Dispečer a děvčátko z kolonie - foto: TELEVIZE ARCHIV ČT A TÝDENÍKU TELEVIZE ... A ZASE TEN DIETL

O seriálovém králi Jaroslavu Dietlovi hovoříme na našich stránkách téměř každý týden. Většina seriálů Československé televize a těch, které zůstaly divákům v paměti, je z jeho pera.

I populární seriál ostravského studia zpočátku sedmdesátých let je jeho dítětem. Jaroslav Dietl začal s ostravskou televizí spolupracovat v době, kdy se z Prahy vysílala velmi sledovaná soutěž Hádej, hádej, hadači, jejímž byl spoluautorem. Psal se konec padesátýchlet a mezi Ostravou a Prahou ještě neexistovala spojovací retranslační trasa. A tak vznikl nápad, aby v téže době, kdy Praha vysílala Hadače na svém okruhu, připravila Ostrava vlastní soutěžní verzi. A moderátorem ostravského vydání byl tehdy Josef Kobr. Ten si vedl velmi zdatně a odborníci brzy dospěli k názoru, že ostravská verze je zábavnější a pro diváky přitažlivější než verze pražská. Možná právě popularita získaná v soutěži mu po letech pomohla k titulní roli v seriálu Dispečer.

Troška práce, troška muziky, lásky a chlapského přátelství - a seriál byl na světě - foto: TELEVIZE ARCHIV ČT A TÝDENÍKU TELEVIZE OD OPERETY K SERIÁLU

V šedesátých letech sklízely obrovský divácký úspěch Dietlovy nezapomenutelné seriály Tři chlapi v chalupě, Eliška a její rod a Píseň pro Rudolfa III. Právě posledním ze jmenovaných seriálů se však Jaroslav Dietl u nastupujícího normalizačního politického vedení dobře nezapsal a ocitl se na seznamu těch, s nimž televize přestala spolupracovat. Jenže pan Dietl byl, řečeno slovy dnešní moderní doby, klasický workholik, a hledal místo uplatnění jinde. U ostravské operetky.

V Ostravě se v té době natáčely oblíbené operety a v nabídnutých scénářích se objevilo i dílko skladatele Rudolfa Kubína Děvčátko z kolonie. "Když mělo dojít k realizaci," vzpomíná režisér Zdeněk Havlíček, "pečlivě jsem si scénář přečetl a zjistil jsem, že v předložené podobě je nerealizovatelný. Tohle by mohl upravit snad jenom Jaroslav Dietl," napadlo ho tenkrát.

Opereta byla v té době považována za úpadkový žánr, ale Dietlem upravený scénář měl všechny předpoklady, aby mohl být považován za vhodnou zábavu pro lid hornický - osudy kapelníka, trocha lásky, peprného humoru, řemeslného fortelu i chlapského přátelství...

Hornickou helmu si kromě Josefa Kobra nasadil i Bohuslav Čáp - foto: TELEVIZE ARCHIV ČT A TÝDENÍKU TELEVIZE JMÉNA Z TELEFONNÍHO SEZNAMU

V osobitých figurkách členů havířské dechovky zazářila řada herců - pražských i ostravských -, kteří se jinak na obrazovce objevovali jenom zřídka. A tak pořad Dispečer a děvčátko z kolonie poprvé představil televizní veřejnosti Karla Vochoče, Aloise Müllera, Bohuslava Čápa a mnohé další.

Nezvyklá jména hudebníků dechovky jako Švidrnoch, Juřica a další si Jaroslav Dietl vypsal z ostravského telefonního seznamu. Ani tuto maličkost nepodcenil. Z prvotního záměru natočit původní operetu vznikl tedy seriál, na který vzpomínají televizní diváci dodnes. Ale ani přes vyhlášenou autorovu pracovitost nenapsal Jaroslav Dietl všech devět dílů najednou, a tak zatímco se pilně natáčelo, seděl v hotelu a rychle psal další pokračování.

... A TROCHA ZAJÍMAVOSTÍ

* Jaroslav Dietl psal role výhradně hercům na tělo. Dopředu přesně věděl, co je kdo schopen zahrát. Při natáčení Dispečera jezdil za televizním štábem na týdenní natáčení do Ostravy, seděl v režii, sledoval děj a hercům i celému štábu adresoval velmi zasvěcené připomínky.

Kdo by měl zahrát kapelníkovi na rodinné oslavě, když ne jeho kapela? - foto: TELEVIZE ARCHIV ČT A TÝDENÍKU TELEVIZE * Jaroslav Dietl ušil hlavní roli kapelníka přesně na míru pro ostravskou operetní hvězdu Josefa Kobra, ale chvíli se tenkrát pro tuto roli uvažovalo i o Jaroslavu Marvanovi. I přesto, že hlavní roli nehrál význačný pražský herec, byl ohlas seriálu opravdu veliký.

* Zdeněk Havlíček točil po seriálu Dispečer s Jaroslavem Dietlem i soutěžní seriál Studio U tří koníčků. Režisér navrhl, aby štáb pozval k moderování tehdy nepříliš známou hlasatelku ostravského rozhlasu - Magdalenu Přikrylovou. Kdo tehdy mohl vědět, že se slavný scenárista se začínající hlasatelkou tolik sblíží, že se stane jeho manželkou!

PŘÍBĚH Z HORNICKÉ OSTRAVY

Leopold Juřica je přísným kapelníkem hornické dechovky. Za pozdní příchod na zkoušku bez milosti udílí pokuty. Pevnou rukou vládne i doma. Když jednou při pozdním návratu domů přistihne u dveří svou dceru Hedviku s jejím chlapcem Dušanem, ihned mladíka vtáhne do bytu na večeři.

Dušan se mu líbí, ale jen do chvíle, než zaslechne mladíkovy posměšné poznámky, týkající se jeho dechovky. Uražený Dušan se rozhodne, že tedy Juřicu nebude o ruku jeho dcery žádat, ale vezme si ji bez jeho požehnání. Juřicovi se i s novomanžely stěhují do většího bytu.

Autoritativní Juřica, který je zvyklý, že všechno šlape podle něj, má se stejně tvrdohlavým zetěm neustále spory. Ty neskončí ani tím, že se Juřica rozhodne mladým koupit auto. On chce jet v sobotu na ryby, Dušan zase slíbil kamarádovi, že mu odveze na chatu pokrývače. A tak bojují dvě autority - tchán a zeť na pozadí hornické Ostravy a hornické kapely o své místo na slunci a jsou aktéry mnoha historek, které i po letech vyloudí divákovi na rtech úsměv.

... A NA ZÁVĚR HÁDANKA

Scénárista Jaroslav Dietl - foto: TELEVIZE ARCHIV ČT A TÝDENÍKU TELEVIZE Vedle Josefa Kobra se v jedné z hlavních rolí objevil dlouholetý herec Národního divadla Bohuslav Čáp. Víte, milí čtenáři TV REVUE, v jaké známé roli v jedné z klasických televizních pohádek se tento herec před více než padesáti lety objevil? Bohuslav Čáp byl tím ševcem v pohádce Pyšná princezna, který si odbíhal zazpívat do svobodné sousední země krále Miroslava.

DISPEČER A DĚVČÁTKO Z KOLONIE

* ROK VÝROBY: 1971

* POČET DÍLŮ: 9

* NÁZVY JEDNOTLIVÝCH DÍLŮ: Dispečer a děvčátko z kolonie, Dispečer a vládce rodiny, Dispečer a automobil, Dispečer a švagři, Dispečer a maškarní ples, Dispečer a slabikář, Dispečer a rozvod, Dispečer a trumpeta, Dispečer a konec kapely

* SCÉNÁŘ: Jaroslav Dietl

* REŽIE: Zdeněk Havlíček

* HRAJÍ: J. Kobr, M. Preislerová, V. Chmelová, J. Kaňkovský, K. Vochoč, B. Čáp, A. Müller a další


JOSEF KOBR (1920 - + 1999)

Josef Kobr - foto: TELEVIZE ARCHIV ČT A TÝDENÍKU TELEVIZE

* Svého času byl vynikajícím ostravským operetním hercem. Dispečer byla bohužel jeho jediná velká herecká televizní příležitost. V pražských televizních studiích tento svérázný herec s bodrým humorem, který byl ozdobou mnoha ostravských zábavných pořadů a silvestrovských radovánek, mnoho prostoru nedostal.

FILMOGRAFIE:

Dědeček automobil - 1956

Tři přání - 1958

Hroch - 1973

Kopytem sem, kopytem tam - 1988

Nález (TV) - 1991

Stůj, nebo se netrefím - 1998

VALERIE CHMELOVÁ Valerie Chmelová - foto: TELEVIZE ARCHIV ČT A TÝDENÍKU TELEVIZE

* Starší diváci ji znají z publicistických pořadů, které moderovala, ale proslavil ji právě ostravský seriál. Stejně jako pro jejího televizního otce Josefa Kobra byl také pro ni Dispečer a děvčátko z kolonie jedinou takto rozsáhlou televizní prací.

Vystudovala Střední uměleckoprůmyslovou školu v oboru hračky a scénografii na loutkářské katedře DAMU. "Tatínek byl grafik a malíř, tak jsem po něm asi nějaké geny podědila," říká Valerie. Jako výtvarnice chodila prý dost odvážně a výstředně oblékaná, až si jí všimli filmaři. Dostala hlavní roli ve filmu Víta Olmera Takže ahoj. Pak ji v Ostravě pozvali na konkurs a dostala roli v Dispečerovi. "Jsem ráda, že se dnes nemám za co stydět, protože ještě tehdy, na počátku sedmdesátých let, to nebylo plné politiky. Jediné, co v tom seriálu bylo poplatné době, bylo to, že se odehrával v hornickém prostředí a hrdinové bydleli v paneláku," vzpomíná herečka.

Valerie potom prošla jako moderátorka skoro všemi redakcemi, které v Československé televizi existovaly. V redakci pro děti a mládež uváděla TKM, publicistický reportážní pořad Mladýma očima a besedu Vysílá studio Jezerka, uváděla i armádní Azimut. V redakci zábavných pořadů hrála občas v Bakalářích a po revoluci se na chvíli vrátila na obrazovku v pořadu Kavárnička dříve narozených, kterou moderovala s Ondřejem Suchým. Po roce 1989 se osamostatnila a učí výtvarnou výchovu a angličtinu, která jí zůstala po pětiletém vztahu s anglickým přítelem.

* NAROZENA: 1946

* RODINA: dcera Nela - 27 let

* POSLEDNÍ FILMOVÁ ROLE: letuška ve filmu Zítra vstanu a opařím se čajem

JAROSLAV KAŇKOVSKÝ Jaroslav Kaňkovský - foto: TELEVIZE ARCHIV ČT A TÝDENÍKU TELEVIZE

* Role Juřicova zetě Dušana byla také pro Jaroslava Kaňkovského jedinou velkou televizní rolí. Původně byl v angažmá v divadle v Ostravě, později přešel do pražského ABC. Dnes se věnuje dabingu a jeho hlas slýcháte na televizních obrazovkách velmi často. A pro milovníky kultovního seriálu Kobra 11 nemusím připomínat úvodní znělku namluvenou právě Jaroslavem Kaňkovským alias Dušanem z Dispečera."Jejich revírem je dálnice, jejich tempo vražedné...."

* NAROZEN: 1944

* KARIÉRA: vystudoval DAMU do roku 1992 člen divadla ABC

Autoři: SIMONA OKTÁBCOVÁ A ARCHIV TÝDENÍKU TELEVIZE

Hlavní stránka: ceskeserialy.juk.cz - Mapa stránek


Poslední modifikace 14.01.2020, 09:00:00

Zásady ochrany osobních údajů

A Běžešelemovací řůčovičky znáte?

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace