Na obsah stránky Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Hlavní stránka ceskeserialy.juk.cz Mapa stránek na tomto webu

Seriál Přísahám a slibuji

Dobrý den, vítejte na stránce věnované seriálu Přísahám a slibuji.
Seriál byl natočen v roce 1989, kdy podle románu Oty Duba napsal scenárista Otto Zelenka čtyřdílnou televizní inscenaci.

Seriál byl reprízován od 11.1.2008 do 1.2.2008 každý pátek večer od 20.00 na ČT1.
Seriál byl opakován od 4.5.2014 do 25.5.2014 každou neděli odpoledne na ČT1.
Seriál byl opakován od 22.10.2017 do 12.11.2017 každou neděli odpoledne na ČT1.

Seriál byl opakován od 24.11.2019 do 15.12.2019 každou neděli odpoledne na ČT1, díly byly opakovány ve středu nebo v pátek ráno.

Režisér František Filip a také řada vynikajících herců v čele s Josefem Abrhámem v hlavní roli skýtají divákům příslib dobrého televizního vyprávění.
Lékař a jeho povinnosti - nebo lépe: jeho poslání, slib "řídit život nemocných i zdravých vždy jen k jejich prospěchu" - nejsou ve středu pozornosti televizních inscenací poprvé, a rozhodně ani ne naposledy. Téma je to divácky vděčné a obvykle i dobře přijímané. Člověk pochopitelně touží po tom, aby v lékaři, k němuž přichází s prosbou o pomoc, nacházel především člověka zodpovědného, odborně fundovaného a ochotného chápat jeho problémy. To je stav ideální, po mnohaletých zkušenostech až příliš ideální - a tématu televizní inscenace "Přísahám a slibuji" se dotýká především tam, kde je řeč o poslání, které jinou než poctivou a k sobě náročnou cestu profesionálního lékaře nepřipouští.
Čtyři díly televizní inscenace však nevyprávějí jenom o smyslu výkonu lékařského povolání, vyprávějí také kus lidského osudu v čase, kdy mnohé ideály zplaněly a mnoho skutečných a potřebných zůstávalo jaksi ve stínu jiných, více proklamovaných a žádaných.
Příběh doktora Alberta, hlavního hrdiny čtyřdílné inscenace, je od nás časově vzdálen, ale je nám blízký: své naděje i jejich konce tu prožívá lékař, který má dost ideálů, vůle i nároků k sobě samému, aby mohl být dál lékařem dobrým a výborným, aby nevzdal ani práci lékaře-výzkumníka, kterou opustil a k níž se toužil okamžitě vrátit. Všechno však začíná jinde a jinak, než si představoval - podoben v tom tolika jiným lidem, kteří uskutečnění svých snů musejí odložit na zítra či pozítří, ale neznamená to pro ně, že k nim přestanou směřovat. A nevzdávají se i proto, že mravní jednání není pro ně pouze filozofickým termínem.
Příběh MUDr. Alberta začíná po válce v roce pětačtyřictém a končí ještě před únorem roku osmačtyřicátého.
V čtyřdílné inscenaci podle románu lékaře a spisovatele Oty Duba v režii Františka Filipa se opět setkáme s řadou skvělých hereckých výkonů Josefa Abrháma, Luďka Munzara, Františka Němce, Zuzany Bydžovské, Václava Postráneckého, Miroslava Vladyky, Dagmar Veškrnové a dalších.

Odkazy:
Přísahám a slibuji - informace o seriálu na ČSFD.CZ

Přísahám a slibuji - informace na stránkách České televize

Přísahám a slibuji, 1990 - informace o seriálu na německých stránkách o českých a slovenských seriálech

Tvůrci
Obsazení
Seznam epizod
Obsah epizod

Tvůrci:

scénář: Otto Zelenka podle románu Oty Duba
kamera: Petr Polák
režie: František Filip

Hrají:

Josef AbrhámMUDr. Vojtěch Alberta
Luděk MunzarMUDr. Kamil Urban
František NěmecMUDr. Leonard Stein
Zuzany BydžovskáLída Šímová
Václav PostráneckýMUDr. Josef Paroulek
Vladimír DlouhýMUDr. Placák
Miroslav VladykaOlda Bican
Eliška BalzerováMUDr. Moravcová
Alice AronováMagda
Iva JanžurováPepička Pechová
Jarmila ŠvehlováMajka Bílá
Taťjana MedveckáHana Neubrtová-Steinová
Jarmila Švehlová 
Gabriela VránováConsolata
Viktor PreissMUDr. Jaroslav Kolman
Jana PreissováMarie Kolmanová
Dagmar VeškrnováElka
Radek Brzobohatýprof. MUDr. Kristek
Martin RůžekMUDr. Vácha
Lena BirkováAgnes
Ljuba KrbováFidelis
Jindřich NarentaMUDr. Eigner
Radovan LukavskýDoc. MUDr. Horálek
Vladimír BrabecMUDr. Vítů
Jiří ValaMUDr. Nehasil
Viktor Vrabec 
Karel HeřmánekFalta
Valentina ThielováImelda
Milan MachMUDr. Klaus Engelbert
Otto BudínMUDr. Schmied
Roman HemalaMUDr. Hönig
Hana DavidováZdenka Králová
Petr SkarkeVčelák
Robert Vrchotavrátný Hradecký
Jana DrbohlavováEmilka Bydžovská
Miroslav ZounarMUDr. Boudák

Seznam dílů:
1. dílanotaceČSFD.CZ24. 11. 2019 (ČT 1 16.25‑17.55)   opakování:27. 11. 2019 (ČT 1 09.05‑10.30)
2. dílanotaceČSFD.CZ  1. 12. 2019 (ČT 1 16.10‑17.30)   opakování:  6. 12. 2019 (ČT 1 10.10‑11.25)
3. dílanotaceČSFD.CZ  8. 12. 2019 (ČT 1 16.05‑17.30)   opakování:13. 12. 2019 (ČT 1 10.05‑11.25)
4. dílanotaceČSFD.CZ15. 12. 2019 (ČT 1 16.05‑17.30)   opakování:18. 12. 2019 (ČT 1 09.00‑10.25)

Již dostupné anotace:

1. díl - 24. 11. 2019 (ČT 1 16.25‑17.55), opakování: 27. 11. 2019 (ČT 1 09.05‑10.30)   Na seznam všech dílů
Odkaz na ČSFD.CZ
Josef Abrhám v dramatickém příběhu lékaře v poválečném pohraničí.
Na motivy románu Oty Duba napsal Otto Zelenka (1990).
Dále hrají: L. Munzar, V. Postránecký, V. Dlouhý, I. Janžurová, M. Vladyka, J. Švehlová, G. Vránová, V. Preiss, J. Preissová, D. Veškrnová, Z. Bydžovská, R. Brzobohatý, M. Růžek, M. Birková, L. Krbová, J. Narenta a další. Kamera P. Polák. Režie F. Filip

Čtyřdílný příběh z lékařského prostředí nás zavede do nemocnice pohraničního města na severu Čech v době těsně po válce, kdy po odchodu německých lékařů a řádových sester se jejího vedení ujímají čeští lékaři. Vypráví nejen o smyslu lékařského povolání, ale také o lidském osudu v čase, kdy mnohé ideály zplaněly a mnoho skutečných a potřebných zůstávalo jaksi ve stínu jiných, více proklamovaných a žádaných. Příběh MUDr. Vojtěcha Alberta začíná po válce v roce pětačtyřicátém a končí ještě před únorem roku osmačtyřicátého. V prvním dílu nepotkáte ještě doktora Alberta "v bílém", nýbrž v těsném sáčku, které mu bylo darováno na cestě z koncentračního tábora do Prahy, která právě povstala proti okupantům…

2. díl -   1. 12. 2019 (ČT 1 16.10‑17.30), opakování:   6. 12. 2019 (ČT 1 10.10‑11.25)   Na seznam všech dílů
Odkaz na ČSFD.CZ
Josef Abrhám v dramatickém příběhu lékaře v poválečném pohraničí.
Na motivy románu Oty Duba napsal Otto Zelenka (1990).
Dále hrají: L. Munzar, F. Němec, E. Balzerová, Z. Bydžovská, V. Postránecký, V. Dlouhý, I. Janžurová, M. Vladyka, J. Švehlová, D. Veškrnová, T. Medvecká, J. Preissová, V. Preiss, R. Lukavský, V. Brabec, L. Birková, L. Krbová a další. Kamera P. Polák. Režie F. Filip

V novém působišti, kde se doktor Albert dost neočekávaně ocitne, jsou noví pacienti, noví lékaři, prostě noví lidé. Zda si s nimi bude, nebo nebude rozumět, ukáže čas a práce, kterou chce dělat naplno. Ještě velice daleko je doba, kdy nebude cítit válku uvnitř sebe, kdy se mu každý den nepřipomene koncentrák, kdy konečně zpřetrhá vazby s minulostí.

"Svlíkli jsme koncentráčnické hadry, oblíkli jsme se do civilu a chceme věřit, že se nic nezměnilo! Ale něco by se přece mělo strašně změnit! Jinak jsou lidi schopný na všechno to svinstvo zapomenout!" řekne Albert svému kolegovi.
Ale Stein namítne: "A co by sis přál? Pořád v lidech živit nenávist? Připomínat křivdy?"
Albert Steinovu reakci nechápe: "Žid, který přežil lágr, kde mu plynová komora zabila ženu a děti... Že zrovna ty... takhle..."
"Jo, zrovna já. Protože, kdybych myslel na pomstu, tak na to jeden lidskej život není dost dlouhej. Tak chci radši myslet na to, aby se mi třeba v rajónu nerozmohla spála..."

3. díl -   8. 12. 2019 (ČT 1 16.05‑17.30), opakování: 13. 12. 2019 (ČT 1 10.05‑11.25)   Na seznam všech dílů
Odkaz na ČSFD.CZ
Josef Abrhám v dramatickém příběhu lékaře v poválečném pohraničí.
Na motivy románu Oty Duba napsal Otto Zelenka (1990).
Dále hrají: L. Munzar, Z. Bydžovská, E. Balzerová, V. Dlouhý, V. Postránecký, I. Janžurová, J. Švehlová, M. Vladyka, G. Vránová, F. Němec, T. Medvecká, M. Růžek, R. Lukavský, R. Brzobohatý, V. Vrabec, K. Heřmánek, J. Vala, V. Brabec a další. Kamera P. Polák. Režie F. Filip

V inscenaci, která byla napsána a také natočena před listopadem 1989, jsou dramatickými postavami i řádkové sestry. Nejsou ani zlé, ani fanatické, ani nejsou napojeny na špionážní centra a nepomáhají zlým agentům ve spolupráci s imperialisticky nasměrovanými knězi, jak nám o tom nejednou televizní obrazovka zaujatě vyprávěla. Jsou to ženy, které věří a vědí, že Bůh je Láska a tu naplňují svou službou lidem. Setká-li se s touto jejich každodenností nevěřící, je pro něho zázračná daleko více než pro věřícího. Lékař, který ví, že uzdravování člověka je nejen věcí lékařského zásahu a striktního ošetřování, to dokáže ocenit dvojnásobně. MUDr. Albert se ve své práci denně setkává s řádovými sestrami. Jsou to členky německého řádu, který bude mít to štěstí, že ještě před únorem 1948 odejde do Rakouska. On, jako mnoho ateistů, je zaskočen obětavostí, která je pro tyto ženy samozřejmá tak, jako je pro ně samozřejmostí pomoc trpícímu. Vedle toho budeme sledovat ve třetím dílu úsilí lékařů v boji proti onemocnění štítné žlázy, Albertovo odmítnutí vstupu do strany a také to, jak skončí vyhlášené konkurzy na primářská místa.

4. díl - 15. 12. 2019 (ČT 1 16.05‑17.30), opakování: 18. 12. 2019 (ČT 1 09.00‑10.25)   Na seznam všech dílů
Odkaz na ČSFD.CZ
Josef Abrhám v dramatickém příběhu lékaře v poválečném pohraničí.
Na motivy románu Oty Duba napsal Otto Zelenka (1990).
Dále hrají: L. Munzar, Z. Bydžovská, V. Postránecký, V. Dlouhý, E. Balzerová, I. Janžurová, M. Vladyka, J. Švehlová, D. Veškrnová, F. Němec, T. Medvecká, V. Preiss, J. Preissová, J. Vala, V. Brabec a další. Kamera P. Polák. Režie F. Filip

V závěrečné části hry se tedy naposledy setkáme s dr. Albertem v podání Josefa Abrháma, uzavřou se osudy ostatním postav, z konkurzu vyjde nový ředitel nemocnice, řádové sestry nemocnici opustí...
Příběh končí v lednu roku 1948.

Kontakt: ceskeserialy@centrum.cz
Hlavní stránka: ceskeserialy.juk.cz - Mapa stránek - RSS kanál změn na ceskeserialy.juk.cz


České seriály : Modrý kód | Co teď a co potom? | Okresní přebor | Slovácko sa nesúdí | Chalupáři | Doktor z vejminku | Hospoda | Vinaři | Comeback | Gympl s (r)učením omezeným | Kriminální seriály : Dáma a Král | Polda | Vraždy v kruhu | Kriminálka Anděl | Policie Modrava | Specialisté | Temný kraj | Romantické seriály


Poslední modifikace 07.06.2020, 19:12:36

Zásady ochrany osobních údajů

A Běžešelemovací řůčovičky znáte?

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace